polskie centrum bizarro

Bizarro TV: Kalejdoskopy wypaczonych wykrzywień

In Animacja, Ciekawostki znalezione w Internecie, Różne, różniste on Marzec 20, 2012 at 6:00 am

Bizarro głównie się czyta. Nic zaskakującego, zważywszy, że to gatunek bądź co bądź literacki.  Niemniej zarówno twórcy, jak i czytelnicy nie powinni stronić od innych rodzajów stymulacji zmysłów i łaskotania szarych komórek. Wzniosłe idee bizarro (hmm…)  można wyrazić na wiele sposobów. Także audiowizualnie.

Ekipa Niedobrych Literek przeskakiwała już barierę między, nomen omen, literkami na papierze a wizualizacją chorych pomysłów w postaci filmowej (niestety nie w czy-de), prezentując opowieść o smakoszach smakujących mięsiwo pochodzenia wątpliwego etycznie. Nasi dzielni filmowcy nie są bynajmniej jedynymi, a i w różnych miejscach różni ludzie tworzą takie bizarro dzieła natury kinematograficznej, że się nie śniło filozofom. A jeśli im się śniło, to już wiemy dlaczego większość z nich bardzo dziwnymi indywiduami była.

Dowód? Dobrym dowodem jest Brytyjczyk o imieniu Cyriak, animator, który używa znanych i całkowicie niewinnych zdawałoby się elementów do układania szalonych scenek z surrealistycznego piekła rodem.

Kalejdoskopy wypaczonych wykrzywień

h

Świat jest miejscem specyficznym. Zdawałoby się, że tolerancja większości ludzkości wobec dziwności ma swoje granice – i to bardzo ciasne. Tymczasem taki gość, jak Cyriak Harris od paru lat kręci teledyski, tworzy animacje dla czołowych stacji telewizyjnych, różnych stron internetowych, robi reklamy i generalnie prosperuje. Czemu to dziwi? Specjalnością tego pana jest branie dowolnych obiektów z naszej rzeczywistości, rozbijanie ich na części składowe  i sklejanie  w nowe, szokujące formy. Deformacja, repetytywność, transfiguracja. Czyli po ludzku – w swoich filmikach ukazuje surrealistyczne Transformersy złożone z rozciągniętych, posklejanych i powykrzywianych cząsteczek ludzkiego ciała, zwierzątek wszelakich, celebrytów i wszystkiego, co wpadnie mu w oko. Wykonujące dziwne czynności pod rytm schizowej elektroniki (także produkcji maestro). Efekt? Niespotykany i… niepokojący. Body horror na całego. Może to się kojarzyć z różnymi eksperymentami, na przykład z animacjami obecnymi w odcinkach Monty Pythona (tam też różne rzeczy wyskakiwały z innych rzeczy w formie absurdalnej historyjki), ale przede wszystkim wywoływać efekty uboczne. Jakie? Od zaburzeń błędnika, poprzez koszmary z możliwością moczeń nocnych, do narkotykowych odlotów bez łykania żadnych pigułek.

h

Przekonajcie się sami – oto mała prezentacja chorych cudowności z jego kanału YouTube.

h

Weźmy na przykład krowy. Zupełnie normalne Mućki. Jak dobrze wiemy, krowy są często porywane przez kosmitów. Takie międzyplanetarne hobby dla bogatych. Jednak co by było, gdyby zamiast badać ich DNA… robili z nich DNA? I nie tylko:

h
h

Wizja miasta pełnego kociaków przypadłaby do gustu miłośnikom owych zwierzątek. Ale nie ta. Nawet ta pani nie kocha kotów na tyle hardkorowo.

h
h

Zresztą futrzakom nie należy ufać. Mają tendencję do zmieniania się w zombie w najmniej odpowiednim momencie.

h

h

Są też pająki. Złożone z pająków złożonych z mniejszych pająków… i z reszty świata.

h
h

On to robi też ludziom! Miejmy nadzieję, że nie bolało (choć raczej nie ma co się łudzić).

h
h

Ale głównie w filmach Cyriaka dzieje się coś. Lepiej nie wnikać co.

h
h

Bywa, że Cyriak tworzy utwory muzyczne o kupie. Nie jest to ważny element jego twórczości, ale poczułem się dziwnie zobowiązany o tym wspomnieć.

h
h

O cholercia… powiem szczerze, że mi już kręci się w głowie. Przestałem też ufać własnym częściom ciała i nigdy nie wypiję już mleka. Tak więc chyba pora kończyć. Jeśli jeszcze wam nie dość, tu zajdziecie resztę przeuroczych animacji, a tu stronę Cyriaka, gdzie są też jego komiksy i ilustracje (jeśli to możliwe, czasem nawet bardziej pokręcone od animacji). I zawczasu zapraszam do następnej bizarro odysei.

Chyba, że właśnie doznaliście od filmów powyżej trwałego uszkodzenia mózgu. W takim wypadku do zobaczenia w pokoju o gumowych ścianach!

Reklamy
  1. Urzekły mnie kotoperze na cmentarzu 🙂

  2. Ja zostałem z miejsca kupiony przez krowy 😛

  3. Cholerka, można było oczopląsu dostać. Mocne wrażenia gwarantowane 🙂

  4. Jak to mówią dzieciaki wdychające klej i gaz z zapalniczek: nieźle czesze! Wprawdzie dla mnie najlepszymi sieciowymi animacjami bizarro nadal są te z serii Salad Fingers, ale te powyższe – na pewno z wykopem i pomysłem 😉

  5. Oj, Salad Fingers ciężko przeskoczyć, oj ciężko. Nostalgia łapie – wszak jedna z pierwszych totalnych schiz, które wypadły z internetu – w czasach licealnych to prawdziwy kult był.

    W ogóle wszystko, co stworzył David Firth – zwłaszcza Człowiek ze Spaloną Twarzą i to „coś” o mleczarzu – to czyste, dziwaczne złoto. Dobrze, że w zeszłym roku dał znak, że jego klasyki jeszcze żyją.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: