polskie centrum bizarro

Barwne wizje Joanny Krótkiej – część 2

In Grafika on Luty 17, 2013 at 6:00 am

Witch HuntPowracamy z kolejną barwną prezentacją. Tak jest, nadszedł czas na drugą rundę spotkania z twórczością Joanny Krótkiej. Mamy nadzieję, że czekaliście, bo grafiki które dzisiaj mamy do zaprezentowania są równie wciągające jak poprzednie. Jeśli nie bardziej.

Talent Joanny do kreowania wizji, które nadal zawierają sporą dawkę niepokoju i surrealizmu, przede wszystkim oznaczają się elegancją, niepowtarzalnym ujęciem tematu i prawdziwym kunsztem widocznym w każdym detalu. A także eklektycznym stylem. Tu, na literkach, doceniamy wszystkie te walory, ale ostatni szczególnie mile łechta nasze wyobraźnie. Bo o co chodzi w dziwacznych jazdach bez trzymanki, jeśli nie o obezwładnianie odbiorcy odważnymi i niespotykanymi zestawieniami motywów oraz konwencji?

Dziś więc, jak zapowiadaliśmy na końcu poprzedniej odsłony, wstęp poświęcimy inspiracjom. Joanna zresztą bardzo nam pomogła, ochoczo dostarczając ich wykaz. Warto dowiedzieć się jaką dawkę dzieł sztuki i popkultury trzeba przyjąć, żeby stworzyć coś tak wyjątkowego. Zwłaszcza, że większość z wymienionych poniżej nazwisk sami możemy wam szczerze polecić. Zapraszamy!

h

Barwne wizje Joanny Krótkiej

część 2

h

Jak nasza bohaterka sama przyznaje, inspiracji ma bez liku. Ciekawe ilu z nich się domyśliliście? Zapnijcie pasy, bo nadchodzi przegląd.

Na twórczość Joanny wpłynęły zarówno prace zmarłego w zeszłym roku Mistrza fantastycznych wizji – Moebiusa, jak i dużo bardziej wykrzywione dokonania brytyjskiego komiksiarza Brendana McCarthy. Twórcze wibracje nadpłynęły też z Orientu – tu między innymi należy wymienić ekstremalne, ale też estetycznie perfekcyjnie kreacje Suehiro Maruo, jak i skomplikowane, wywiedzione z klasycznych wzorców atmosferyczne makabry Takato Yamamoto. W kotle inspiracji zmieszały się także komiksowy z mocnym akcentem surrealizmu styl braci Hanuka, mroczne pejzaże Phillipe Druilleta, półnanimowane dziwnostki Uno Moraleza czy pionierskie plakaty filmowe Boba Peaka. Wspomnieć należy też Angie Wang, braci Quay, Antonio Lopeza Garcię czy naszego polskiego komiksowego wariata – Jakuba Rebelkę.

Prawda, że jest to wielce interesujący tygiel? A jeśli nie kojarzycie nazwisk – co trzeba nadrobić, zapewniamy was, mamy dla was jeszcze ogólne wskaźniki od artystki:

Inspiracje bardzo liczne, wymieniając kilka: psychodelia, manga, surrealizm, s-f lat 70-80tych, baśnie, sny oraz muzyka w dużych ilościach – konieczna do pracy!

Jak sprawdza się zderzenie tego wszystkiego (podejrzewamy, że z bardzo dużą prędkością – takie kraksy są najlepsze dla kreatywności)? Chyba już wiecie – świetnie!

h

Wszystkie prezentowane grafiki należą do: Joanna Krótka © 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

h

Witch Hunt

Witch Hunt

h

Hydrozagadka

Hydrozagadka

h

Musical Box

Musical Box

h

Too Much

Too Much

h

Doronjo

Doronjo

h

Struggle

Struggle

h

***

h

Jak może zauważyliście, w dzisiejszym poście przemyciliśmy w postaci prac Joanny dwa nawiązania popkulturowe, które powinny być bizarrowcom bardzo miłe – bo kto nie ma za sobą Hydrozagadki i Yattamana, ten na pewno traci ważne elementy dziwactwa tego świata! Joanna ma za sobą więcej prac fanowskich – efektów szukajcie przede wszystkim na jej Deviant Arcie i Tumblerze. A, żeby zakończyć miłym akcentem – bo żegnać się z bogactwem prac naszej bohaterki ciężko – zerknijcie także na jej pracę magisterską. Czyli komiks na podstawie Topora, którego lubi pewnie wielu z was (my na pewno!). I nie zapomnijcie szperać w dokonaniach Joanny. Sayonara arrivederci!

h

Strona Oficjalna

Tumblr

Deviant Art

Behance

h
  1. Coraz ciekawiej u Niedobrych Literek, coraz ciekawiej :). Grafiki są rewelacyjne, a od Hydrozagadki nie sposób się oderwać.

  2. „Plakat” do hydrozagadki – rewelacja! – Kwintesencja filmu w jednym kadrze.
    Miss Doronjo – femme fatale – właściwie Yatta fatale:)
    Uwielbiam komiksową kreskę i kicz podniesiony no rangi sztuki z najwyższej półki.
    Nic, tylko życzyć dalszej pracy twórczej i skutków ubocznych w postaci „melonów” na koncie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: