polskie centrum bizarro

„Podwójna pętla” by Kazimierz Kyrcz Jr.

In Fragmenty książek, Książka, Różne, różniste on 10 lipca, 2013 at 6:00 am

PP_okladka Lato, lato wszędzie, a więc z nieba nawala żarem (przynajmniej tymczasowo). Nic to, spaleni słońcem czy nie, działamy. Korzystając z okazji, że oszołomiony udarem słonecznym Paskud udał się na krótkie leczenie, na niedobroliterkowe łamy podrzucamy odrobinę prywaty.

Otóż śpieszymy donieść, że światło dzienne (i nocne) ujrzała właśnie powieść jednego z naszych redaktorów, a konkretnie Kazka Kyrcza wciąż Juniora (oby na wieczność, bum bum!). Niebagatelna to wiadomość, bo tym razem autor atakuje solowo (acz ze zdwojoną lub nawet poczwórną siłą) i bardzo efektywnie (efektownie zresztą też), o czym świadczą pierwsze reakcje czytelników. Podwójna pętla nie jest dziełem stricte bizzarycznym, aczkolwiek echa naszego ulubionego gatunku są w niej jak najbardziej obecne. Coby nie być gołosłownymi, poniżej wklejamy fragment tegoż.

h

Podwójna pętla (fragment)

h

PP_okladka

Patrycja pędzi na wielkiej czerwonej maszynie z chromowanymi wykończeniami, błyszczącej niby złota studolarówka w świetle jupiterów. Wiatr rozwiewa jej włosy, upodabniając je do feralnego szala Izabeli Duncan.

Nagle przynajmniej dla mnie jest to zupełnie nieoczekiwane z bocznej drogi w pościg startuje policjant drogówki. Dogania dziewczynę w pół minuty i daje znak, by się zatrzymała.

Ta posłusznie zjeżdża na pobocze.

– Co to, nie widzi się znaków drogowych?! – wrzeszczy burak w mundurze i przeciwsłonecznych okularach na kartoflanym nosie.

O co chodzi? – pyta uprzejmie Patrycja. – Jechałam zgodnie z przepisami.

– Nie pyskuj! Ja tu stanowię prawo! – drze się mundurowy, podchodząc i zawadiacko wymachując pałką typu tomfa.

Wtedy na plującym spalinami stalowym rumaku nadciąga kawaleria, znaczy się heros. Fioletowe skórzane wdzianko przyozdobione krzyżującymi się na piersiach i plecach złotymi błyskawicami, długie do ramion eleganckie pejsy, chroniący wysokie czoło kask, na którym płonącymi literami wykaligrafowano skrót: KB.

– Kapitan Bagieta! – piszczy z przejęciem ukryta za kępą trawy polna myszka.

Kapitan Bagieta, bo tak w istocie zwą herosa, chwyta niekulturalnego stróża prawa, miętosi go chwilę w wielkich jak płyty chodnikowe łapach, ugniata, ugniata i po przekształceniu w kulę nawozu puszcza wolno. Kula nawozu toczy się w siną dal.

Przybyłem, by wybawić cię z opresji – wyjaśnia, zgoła niepotrzebnie, poprawiając
fioletowo-złoty trykot.

– Wielkie dzięki, poradziłabym sobie sama – odpowiada z dumą Patrycja, ruszając do swego motoru.

– A ty dokąd? Nie podziękujesz mi?

– Dziękuję, dziękuję, i jeszcze raz dziękuję, ale nie mam czasu na pogaduszki! – odpowiada rezolutnie dziewczyna i odwraca się plecami do Bagiety.

Jak się okazuje, nie jest to rozsądne zachowanie. Urażony w swej niebywałej pysze kapitan pozwala bowiem, by z jego przewieszonej przez ramię torby wysunęła się gigantyczna bagietka z olbrzymią, dymiącą parówą w środku.

– Hola, hola! – krzyczy, groźnie marszcząc czoło i zakręcając sumiaste wąsisko. – Nie odjedziesz stąd, zanim nie skosztujesz mojego hot-doga!

– A mogę dodać keczupu? – błyskawicznie ripostuje Patrycja.

– Oczywiście! Be my guest! – Kapitan Bagieta, wzorem wszystkich superbohaterów,
płynnie, niemal po kociemu, przechodzi na angielski.

Patrycja wyjmuje z kieszeni malutką buteleczkę megapikantnego keczupu „El Bandziorro Killemallo”, polewa nim hot-doga, a potem bez ostrzeżenia rzuca się całym ciałem na ogromniastą bagietkę, wygina ją w połowie i jej polany keczupem koniec wpycha wprost do kapitańskiej gęby.

Skwierczy, bulgocze, dymi, po czym łże heros znika, pozostawiając po sobie jedynie lekki smrodek.

A Patka wskakuje na swój motor i ściągając skalp z drogi śmiga wprost w stronę słońca, aż po horyzontu kres.

h

***

h

PS. Zainteresowanych przeczytaniem całej „Podwójnej pętli” zapraszamy TU.

h

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: