polskie centrum bizarro

„Saul” by Bartosz Orlewski

In Opowiadania on 6 września, 2013 at 6:00 am

niedobreliterkitxtAtmosferyczne bizarro… To niektórym może się kłócić z wywrotowym jak uroda Paskuda obliczem naszego skrzętnie pielęgnowanego poletka literackiego. A jednak, jak się człowiek przyjrzy, coś takiego występuje w przyrodzie jak najbardziej i jest równie fajne, co orgia dziwactw z zasuwającą jak bolid Formuły 1 fabułą. Czasem potrzeba czegoś cichszego, czegoś budującego klimat – nie znaczy to jednak, że trzeba przy prokurowaniu takowej opowieści porzucić pierwiastek (very) weird.

Oczywiście, literki zebrały tak różnorodną ekipę, że i u nas w Polsce zagnieździło się to nieco mniej rozbuchane bizarro.

Mistrzem atmosferycznych tekstów jest niewątpliwie Bartosz Orlewski. Tylko u niego western spotka się z filozofią, a światy ze snu rodem zespolą się z wszechobecnym klimatem noir. Myślimy, że każdy już wie jak bardzo oryginalna jest twórczość tego autora. Myślimy też, że już najwyższa pora na jego kolejne opowiadanie.

h

Saul

h

To, co ujrzał było wspólne dla snu i jawy. Konwój wielkich, czarnych ciężarówek wjeżdżających do lasu. Śnił o nich po raz pierwszy w dniu, w którym dobiegający z piwnicy hałas wywabił go z wygodnego fotela. Dwa dni później śnił o nich ponownie, ale tym razem w ogromnym domu znajdował się ktoś jeszcze – w pokoju gościnnym, na wielkim, skrzypiącym łożu, leżała pod czerwoną kołdrą dziewczyna, którą ostatni raz widział dwadzieścia pięć lat temu. Wyglądał wtedy tak samo jak teraz, ona zaś była dzieckiem.

h

*

h

Saul mieszkał nad jeziorem, pod lasem, w domu przeznaczonym dla wieloosobowej rodziny. Budynek był stary i zaniedbany. Rozpadał się od wielu lat, czasami dość spektakularnie, raz na jakiś czas wielkim hukiem wypłaszając na zewnątrz zamieszkujące poddasze ptactwo. Na ogół jednak konał po cichu, w samotności podsycanej obojętnym skrzypieniem desek podłogowych. Obecny właściciel nie przejmował się pękającymi ścianami, łuszczącą się farbą i tynkiem sypiącym się z sufitu. Zajmowały go inne sprawy.

Tamtego dnia – zanim z niesmakiem położył na stoliku gazetę i zszedł do piwnicy, aby przekonać się, że ma niezapowiedzianego gościa – Saul rozmyślał nad swoją przeszłością. Rozmyślał też nad swoim obecnym imieniem. Przez moment zastanawiał się nawet nad powrotem do jednego ze starych, symbolizujących odwieszone na kołek tożsamości. Odłożył jednak ten pomysł na później i dziarskim krokiem ruszył do piwnicy, zaniepokojony podziemną eksplozją, od której dom zatrząsł się jak osika.

Dziewczyna, którą Saul zastał na dole, na tle dziury ziejącej w ścianie z czerwonych cegieł, wymówiła jedno z jego najstarszych imion. Uśmiechnął się ciepło. I pomyślał o… – sam nie był pewien, o czym pomyślał. Dziewczyna, widząc jego uśmiech, też się uśmiechnęła i zaczęła mówić. Wyrzucać z siebie słowa i zdania, jakby były brzemieniem, z którym przebyła bardzo długą drogę, rozpoczętą po przeciwnej stronie lustra. Mówiła i mówiła. Trochę w języku Saula, a trochę w swoim, którego nie znał. Słuchał jej w milczeniu, uśmiechając się w sposób, w jaki kiedyś – w czasach, o których chciał zawsze pamiętać – uśmiechał się do swojej jedynej córki.

W pewnej chwili zemdlała.

Saul położył ją na łóżku w pokoju gościnnym i nakrył kołdrą. Na moment otworzyła oczy i rozejrzała się dookoła. Drżała. Perliste krople lśniły na jej czole.

Śpij, powiedział.

Skinęła głową i przytuliła policzek do miękkiej poduszki. Saul wrócił do przerwanej lektury. Zasnął w fotelu. We śnie – gdzieś koło piątej nad ranem, gdy samotność domu wypełniały jęki, jakie wydawała dziewczyna, przewracając się z boku na bok – wyszedł na ganek, gdzie ujrzał wyłaniającą się zza zakrętu wielką, czarną ciężarówkę o ciemnych szybach, a po niej kolejną, jeszcze większą i ciemniejszą, i trzecią, i czwartą, i… ósmą, wszystkie ryczące, kołyszące się na nierównej nawierzchni, rozbijające pasma porannej mgły w drodze ku ścianie strzelistych drzew, za którymi nie było żadnej szosy zdolnej przyjąć te wielokołowe potwory. Gdy ostatni pojazd zniknął w leśnym mroku,  Saul otworzył oczy i stwierdził, że siedzi w fotelu, z gazetą rozłożoną na udach. Wyjrzał przez okno. Mlecznobiałe pasma unosiły się nad podjazdem. Z powodu mgły droga była ledwo widoczna, ale las… las znajdował się tam gdzie zwykle, górując nad okolicą, wręcz przytłaczając ją swoją obecnością. Saul wyszedł przed dom, ale nie zauważył śladów opon. Pokręcił się przez chwilę w miejscu, po czym wrócił do środka, spoglądając ukradkiem na drzewa, pomiędzy którymi wiły się wężowe sploty mgły.

Las milczał.

h

*

h

Śniadanie zjedli na tarasie z widokiem na zapuszczony ogród. Francuskie tosty z dżemem i bitą śmietaną. Specjalność Saula. Potem poszli na spacer. Było słonecznie i ciepło. Delikatny wiatr kołysał złotawymi koronami drzew. Na początku szli w milczeniu, które ku ich obopólnemu, choć przeżywanemu z osobna zadowoleniu wcale nie było krępujące. W pewnej chwili Saul poznał jej imię. Astiala-Wegna. Skrócił do je do „Astia”. Brzmiało dziwnie w jego ustach. Dziewczyna chichrała się, jak próbował wymówić je poprawnie. Dał sobie spokój.

Skręcili właśnie w polną dróżkę wiodącą do pobliskiego miasteczka, gdy Astia, mimowolnie kalecząc ojczysty język Saula, zaczęła wyjaśniać powody swojej wizyty. Był trochę zaskoczony, bo w swej opowieści sięgnęła głęboko w przeszłość obcego mu świata. Nie kojarzył miejsc, osób i wydarzeń. Ale słuchał życzliwie. Kiedy zamilkła, usiadła na szerokim pniu, który stał na rozstaju dróg. Odgarnęła z czoła grzywkę rudych włosów i popatrzyła badawczo na Saula. Saul stał z rękoma splecionymi za plecami, zastanawiając nad odpowiedzią. Pytanie wciąż wisiało w powietrzu. Astia spoglądała wyczekująco. Saul marszczył brwi. W nozdrzach buzowało mu rześkie powietrze. W oddali, bliżej miasteczka, rozległ się dźwięk klaksonu.

Saul wiedział teraz więcej. Przynajmniej tak mu się wydawało. Nęciła go opowieść dziewczyny. Wypowiedziane przez nią krajobrazy. Odmalowane w namiętnych barwach krainy. Pradawne, pełne niebezpiecznych tajemnic i geopolitycznych problemów rozwiązywanych za pomocą mieczy i zaklęć. Przez moment chciał, aby Astia walczyła po właściwej stronie. Potem uznał, że nie ma to żadnego znaczenia. Nie tutaj, nie dla niego. Może nawet nigdzie. Nie zwerbalizował tych myśli. Wciąż uparcie milczał, smakując wspomnienie słonecznej doliny i majaczących u jej kresu górskich szczytów oraz wież roztaczających karmazynową poświatę. Ujrzał to wszystko po drugiej stronie dziury w piwnicznej ścianie. Przez kilka rozkosznie długich chwil oddychał obcym powietrzem. Potem…

Polną drogą nadjechał czerwony samochód. Saul rozpoznał kierowcę. Linda zwolniła i zaczęła opuszczać szybę. Saul, uśmiechając się, uniósł dłoń, aby pomachać, ale jego ręka zamarła w połowie ruchu. Linda wcisnęła hamulec. Samochód gwałtownie stanął. Trzasnęły drzwi.

Co się jej stało? – zapytała Linda, nachylając się nad Saulem klęczącym obok Astii, która ni stąd, ni zowąd osunęła się na ziemię. Znowu straciła przytomność, odparł Saul.

Zawieźli ją do domu. Astia ocknęła się, gdy samochód zatrzymał się na podjeździe. Rzuciła spłoszone spojrzenie Lindzie. Spokojnie, Astia. To przyjaciółka, wyjaśnił Saul.

Dziewczyna skinęła głową. Pozwoliła się zaprowadzić do sypialni i rozebrać. Linda nakryła ją kołdrą, pogłaskała po czole i zeszła do kuchni.

Saul rozlewał herbatę do filiżanek. Linda usiadła przy stoliku i sięgnęła po cukierniczkę. Zaczęli rozmawiać. Rozmowa dość szybko zeszła na temat Astii. Saul wymamrotał, że to córka przyjaciela. Poznał ją, gdy miała trzy lata. Była uroczym dzieckiem. Bardziej podobnym do matki niż ojca. Linda zmarszczyła brwi. Tak, przyjaciela, kontynuował Saul, stare dzieje. Wspólne przygody. I tak dalej. Sama wiesz co. Brwi Lindy pozostawały nieruchome. Jej rodzice nie żyją. Matka została skrytobójczo zabita. Ojciec zmarł dzień później. Chyba na raka. Chorował od kilku lat. Na barki Astii spadło królestwo. Wielka odpowiedzialność…

Saul zamilkł i upił łyk herbaty. Okna kuchni wychodziły na taras, na którym dziś rano zjadł z Astią śniadanie. W pamięci mężczyzny odżył smak francuskich tostów. Poczuł ssanie w żołądku. Spojrzał na Lindę i powiedział, dziwnie zasmucony:  Jej ojciec był wojownikiem, największym, jakiego znałem. Przez wiele lat nasze ścieżki krzyżowały się. Głównie na polach bitew. Mawiał, że nie ma niczego lepszego w życiu mężczyzny niż zmiażdżenie wroga, zniewolenie jego najbliższych i napawanie się ich lamentem. Parafrazował Temudżyna. Potem, co jest dość zabawne, bo mój przyjaciel znał Roberta Erwina Howarda, cytował go ten austriacki aktor… Saul uśmiechnął się do swoich wspomnień. Tak było, Lindo, zapewnił. Wierzę ci, odparła kobieta. Mężczyzna odchrząknął i odstawił pusty kubek do zlewu. Mój przyjaciel, w odróżnieniu ode mnie, pozostał wojownikiem. Ja wybrałem naukę. Porzuciłem ostrze na rzecz księgi. Zostałem Rene. Linda dopiła herbatę. Wiem, rzekła. Wiem, kim byłeś. Wyjawiłeś mi to tamtej nocy, kiedy… Zagryzła wargi. Proszę, odparł Saul, nie wracajmy do tego. Przyjaciółka pokręciła głową. Mogę ci pomóc, powiedziała, uśmiechając się zachęcająco. W samotności nie znajdziesz ratunku. Ja również. We dwoje mamy szansę. Saul uśmiechnął się półgębkiem. Szansę na co? – zapytał. Na to – odparła Linda i wstała z krzesła. Usta przyjaciół spotkały się nad stolikiem w słodko-gorzkim pocałunku.

Na to… – powtórzył z wahaniem Saul, a w jego głosie zamiast nadziei pobrzmiewało zwątpienie. Wtedy w Lindzie coś pękło. Wciąż śnisz moje sny? – zapytała. Mężczyzna przełknął ślinę. Tak, odpowiedział, tym razem unikając wzroku przyjaciółki. Linda pokręciła głową. One są moje,  powiedziała. Tylko moje. I wyszła z domu. Saul siedział bez ruchu, wpatrzony w niedomknięte drzwi. Zakasłał silnik samochodu. Spod kół trysnęły kamyczki. Linda odjechała, ale ciepło jej ciała, skupione przed chwilą w czerwonych wargach, pozostało na ustach Saula.

h

*

h

Do pokoju wtargnął intensywny słoneczny blask. Zapowiadał się kolejny ciepły dzień wiosny. Gorąca woda, skraplająca się na ścianach kabiny prysznicowej, otrzeźwiła Saula. Kiedy zszedł na dół, kuchnię wypełniał zapach spieczonego pieczywa. Astia nakładała na poczerniałe tosty dżem ze słoika. Kiwnęła głową na powitanie. Saul podrapał się po ogolonych policzkach i przygotował kawę. Dla siebie po irlandzku – uwielbiał tę elektryzującą mieszankę mocnej kawy, whiskey i brązowego cukru, ukoronowaną spiralą z bitej śmietany. Astia dostała wodę mineralną. Zanim zjadła pierwszego tosta, Saul poinformował ją, że pojadą dzisiaj do lekarza. W kilku zdaniach wyjaśnił dlaczego. Dziewczyna najwyraźniej zrozumiała jego obawy. Pobladła i popatrzyła na zachwaszczony ogród. W jej spojrzeniu było coś niepokojącego. Poza garścią żalu, złości i niedowierzania. Coś złowieszczego – coś, czego Saul nie potrafił zidentyfikować, a tym samym wpleść w sieć swoich przekonań, w jakąś potencjalną przesłankę możliwego rozumowania, którego wniosek mógł mieć posmak świtu bądź zmierzchu.

W klinice spędzili całe popołudnie. Zaprzyjaźniony lekarz poddał dziewczynę badaniom radiologicznym. Tomografia i rezonans magnetyczny czaszki. Dla pewności powinno się wykonać jeszcze badanie hispatologiczne, dodał, gapiąc się na monitor. Nie dzisiaj, odparł Saul. Lekarz złożył usta w dziobek i cmoknął. Ekran wypełniało zdjęcie mózgu Astii. Niedobrze, mruknął. Saul podążył za jego spojrzeniem. Ta ciemna plama, onkolog popukał palcem w ekran, tłumaczy objawy: zawroty głowy, intensywny ból, nudności, pogorszenie ostrości widzenia, drętwienie kończyn. Rozumiesz, co to oznacza? W pomieszczeniu zrobiło się cicho. Słychać było tykanie zadanego przez lekarza pytania. Saul pomyślał o karmazynowych wieżach, wyrastających spomiędzy górskich szczytów. To ku nim wiodła twierdząca odpowiedź na ponowioną przy śniadaniu prośbę. Westchnął i zapytał: Jakie ma szanse? Lekarz splótł dłonie. Znamy się nie od dziś, Saul. Mam być szczery? Saul wyprostował się na krześle i odparł: Jak zawsze, stary.

Tykanie pytania ucichło.

Później Saul i Astia pojechali na zakupy. Saul powiedział, że przygotuje na kolację coś przepysznego. Wracając ze sklepu, mijali dom Lindy. Było już późno. Noc kończyła otwierać przepastnie ciemne ślepia. Saul odruchowo zwolnił. Zerknął na werandę skąpaną w świetle wylewającym się z holu. W pokoju na piętrze blask monitora oświetlał kocią twarz Lindy. Jej zielone oczy śledziły wpisy na Twitterze. Czas się pożegnać, pomyślała i sięgnęła po myszkę. Gdy rozległo się pierwsze kliknięcie, Saul dodał gazu. Wkrótce terenowy samochód zniknął za zakrętem. Kilkadziesiąt wpisów później Linda przeciągnęła się i ruszyła po skrzypiących schodach na górę. W sypialni, na równo zaścielonym łóżku, leżał cały jej rynsztunek. Przymierzając kolejne stroje, myślała o Saulu. Każde z nas ma własną historię, uznała w końcu i zważyła w dłoni niewinnie wyglądającą armatę.

Saul był wtedy w kuchni, zajęty krojeniem składników na zupę dyniową. Astia tańczyła w salonie. Z głośników dolatywały takty „Rolling in the deep” – Adele snuła śpiewnie historię miłosną. Biodra Astii kołysały się łagodnie. Nawet Saul podśpiewywał pod nosem. Bulion bulgotał na kuchence. Potem wino. I zupa. Przepyszna. Gęsta, kremowa, z dodatkiem żółtego sera. Wznieśli toast za jutro – Saul obiecał, że wyruszą zaraz po śniadaniu. Astia rzuciła mu się na szyję i wycałowała go. Więcej zupy, wina i muzyki. W pewnej chwili lichymi fundamentami domu wstrząsnęło „Highway to hell”. Saul nie tłumaczył Astii tej ani innych piosenek. Dziewczyna chłonęła jego świat na swój sposób, mając w pamięci opowieści ojca.

Tańczyli do północy. Gdy się rozchmurzyło, a gwiazdy wykwitły na granatowym niebie, padli wyczerpani na fotele. Wybrzmiewał śpiew Dani Klein w „Don’t cry for Louie”. Astia roześmiała się i powiedziała: Ojciec nigdy nie wspomniał, że jesteś kucharzem. Kucharz-wojownik. Dziwne. Wręcz niespotykane tam, skąd pochodzę. Saul podszedł do wieży i nastawił „Rumour has it”. Głos Adele zaiskrzył na tle perkusji wybijającej zawadiacki rytm. Kiedyś byłem też uczonym, odparł. Filozofem, matematykiem i fizykiem zarazem. Jednym z największych w dziejach tutejszej ludzkości. Ale minęły stulecia, a moje teorie, choć wciąż eleganckie, okazały się fałszywe. Rzeczywistość rozbiła je w pył, oszczędzając szczegóły. Dające się ocalić fragmenty, osadzone na rozumowaniach oszlifowanych jak diamenty. Ale są i pozytywy. Znajdziesz mnie w Internecie. Chociażby w Stanfordzkiej Encyklopedii…  Saul zauważył, że Astia nie słucha. Dziwny grymas wpełzł na jej twarz. Dziewczyna zgięła się w pół. I zwymiotowała. Zupą. Winem. Resztkami zadowolenia. Może nawet szczęścia. Nic nie mówiąc, zaprowadził ją do sypialni. Przebrał i położył do łóżka. Zasnęła, zwinąwszy się w kłębek. Gdy wychodził, skrzypnęły nienaoliwione zawiasy. Astia drgnęła, przekręciła się na lewy bok. I zanurkowała głębiej, bliżej sennego dna, gdzie drzemały koszmary.

h

*

h

Saul ściszył muzykę. I usiadł w fotelu, z lampką brandy w dłoni. Siedział tak i siedział, starając się nie myśleć. Czas wlókł się jak okulawiony osioł. W pewnej chwili Saul zrobił się głodny. Poszedł do kuchni, aby podgrzać zupę dyniową, a gdy wrócił do salonu, usłyszał hałas na schodach wiodących do piwnicy. Dobiegał zza uchylonych drzwi. Trzeszczały deski. Ktoś oddychał. Dźwięczało jakieś żelastwo. Saul odstawił talerz z zupą na stół i wyciągnął z szafy pas z bronią. Następnie zgasił światło. Drzwi uchyliły się szerzej. W korytarz wkroczyła jakaś postać. I następna. Poruszały się ostrożnie. Kiedy weszły do salonu, z głośników buchnęła perkusja. Potem głos Adele. Pogrzebacz wyłonił się z mroku niczym błyskawica. Pękła czaszka. Zatańcowały kawałeczki mózgu. Saul wyszarpnął miecz z dłoni osuwającego się mężczyzny. Ciął przez szyję kolejnego. Skoczył w bok. Uderzył na odlew. Poczuł na twarzy krople krwi. Zakrzywione ostrza spotkały się w ciemnościach. Trysnęły iskrami. Saul walczył w skupieniu. Ze spokojem. Zgrabnie przeskakując nad zalegającymi na podłodze ciałami. Napędzany elektryzującym głosem Adele. Do czasu, gdy utwór zwolnił. Ostatni przeciwnik okazał się kobietą. Srebrzyste światło, którym rozbłysła jej dłoń, rozpędziło mrok, ukazując zaokrągloną buźkę w aurze ciemnych włosów. Nieznajoma była ciemnoskóra. Skąpo odziana. Na jej nadgarstkach i kostkach pobrzękiwały bransolety. Recytowała coś zawzięcie. Długim palcem wskazywała Saula. Mężczyzna nie czekał, aż uderzy w niego zaklęcie. Sięgnął do olstra, odciągnął kurek i wypalił z rewolweru. Czarodziejka osunęła się po ścianie. Adele śpiewała:

All of these words whispered in my ear,

Tell a story that I cannot bear to hear

Just ’cause I said it, it don’t mean that I meant it,

People say crazy things

Zaiste, mruknął Saul i zapalił światło, aby policzyć zabitych. Następnie pozbierał broń i zszedł do piwnicy. Był pewien, że zamachowcy przyszli przez dziurę w ścianie. Wyjrzał na drugą stronę. Tam też była noc. Odległe wieże lśniły karmazynową łuną. Cofnął się do domu. Wbiegł na piętro. Astia leżała na plecach. Oczy miała otwarte. Nie spała. Nie spoglądała jednak na sufit. Na nic nie patrzyła. Saul zbadał jej puls.

Potem zabrał z komórki z narzędziami łopatę i wykopał po drugiej stronie lustra ogromny dół. Wrzucił do niego ciała. W sumie – siedmiu zabitych. Po zasypaniu dołu, nalał sobie kieliszek brandy i spoczął w fotelu. Był przepocony i zmęczony. Ciążyły mu powieki. Co chwilę otwierał oczy i rozgrzewał gardło bursztynowym trunkiem. W końcu zasnął. Śnił o konwoju wielkich, czarnych ciężarówek znikających w lesie. Spomiędzy drzew przezierała gigantyczna twarz Lindy. Śnisz moje sny, powtarzała oskarżycielsko przyjaciółka.

Po przebudzeniu Saul wziął prysznic. Zjadł śniadanie. Wyciągnął z szafy zakurzony rynsztunek. Oczyścił broń, wypolerował ostrza, skompletował amunicję. Działał jak automat, nie myśląc wiele. Potem pozmywał naczynia i wsadził do lodówki zupę dyniową. Z kubkiem gorącej kawy wyszedł na ganek. Słońce przygrzewało zza szarych chmur. Na drodze pojawiła się pierwsza ciężarówka. Jej silnik warczał złowrogo. Za nią toczyły się następne. W sumie osiem – ryczące, kołyszące się na nierównej nawierzchni, rozbijające pasma porannej mgły w drodze ku ścianie strzelistych drzew, za którymi nie było żadnej szosy zdolnej przyjąć te wielokołowe potwory. Na razie wszystko się zgadzało. Saul oparł się o belkę podtrzymującą zadaszenie i upił łyk kawy. Gdy ostatnia ciężarówka zniknęła za drzewami, nadjechała Linda. Niebezpieczna i uzbrojona. Wciśnięta w obcisły pancerz, podkreślający apetyczne krzywizny jej ciała. Ujrzawszy przyjaciela, pomyślała, że Saul wygląda jak muszkieter, który spędził trochę czasu na planie filmowym jakiegoś niskobudżetowego westernu o życiu w postnuklearnej przyszłości. Przyśpieszyła. Drzewa zasunęły się za jej furgonetką. To twoje sny, Lindo, powiedział Saul. Tylko twoje. Poza tym… Każde z nas ma własną historię. Z tą myślą wszedł do domu i, z plecakiem przerzuconym przez ramię, pomaszerował do piwnicy, a stamtąd do świata Astii. Minął świeży grób i ruszył ku zielonym łąkom doliny, nad którą górowały karmazynowe wieże.

Tak mogłoby być, pomyślał. Mogłoby…

Zamrugał powiekami. Nadal siedział w fotelu. Kieliszek wypadł mu z dłoni. Brandy zdążyła wsiąknąć w podłogę. Woń potu i śmierci wypełniała pokój. Zgadzało się kilka faktów. Ciał już nie było; spoczywały w grobie. Astia leżała na plecach. Oczy miała otwarte. Nie spała. Saul pogładził zimny policzek dziewczyny i odgrzał zupę. Wciąż miał czas. Śmierć zbliżała się powoli. Zjadł więc bez pośpiechu posiłek. Przygotował rynsztunek i prowiant na drogę. Do kompletu dołożył broń. Potem wyszedł przed dom, odprowadził wzrokiem czarne ciężarówki, pomachał przyjaciółce na pożegnanie i wypił w salonie strzemiennego. Przez cały ten czas myślał o tym, kim niegdyś był. I kim, pomimo stuleci metamorfoz, pozostał. A potem – po wypiciu z ulubionego kubka ulubionej kawy – umarł w fotelu, wolny od jakichkolwiek wątpliwości.

Astia zamrugała powiekami.

h

*

h

Szła dziarskim krokiem. Wyspana, wypoczęta, zdrowa. Dookoła falowały zielone łąki. Niebo raziło błękitem, a odległe wieże błyszczały krwistą czerwienią. Wracała po swoje królestwo. Dla zemsty i sprawiedliwości. A także po wiedzę, której zazdrośnie strzegli nieludzcy mieszkańcy wież. Pradawni czarnoksiężnicy o zmumifikowanych ciałach i duszach głębszych niż bezdenna otchłań między gwiazdami. Znów była silna, pewna swej mocy i umiejętności. Z daleka – za sprawą ponczo, kapelusza i olstrów z rewolwerami, które zostawił jej Saul – wyglądała na rewolwerowca. Pod ponczo kryła się jednak misternie wykonana kolczuga, a w pochwie przewieszonej przez plecy tkwił ojcowski miecz.

Saul zadowoliło to, że założyła jego ulubiony strój z czasów Dzikiego Zachodu. Cieszył się również nowym światem. Bogactwem dostrzeganych szczegółów. Saul bowiem, jak każdy nieśmiertelny, nawykowo skupiał uwagę na szczegółach i różnicach. Na tych wszystkich drobnostkach, które pod warstwą gatunków i rodzajów składały się na nieskończenie różnorodną rzeczywistość. Z powodu jej nieprzebranych bogactw nigdy nie odczuwał znużenia swoim życiem. A już niedługo będzie radował się życiem Astii. Bo będzie nią. Tak jak kiedyś Rene. I innymi śmiertelnikami, których wyrwał z objęć śmierci.

Na razie spoglądał oczami Astii na karmazynowe wieże. I czekał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: