polskie centrum bizarro

Kapitalnie na Kapitularzu – czyli łódzkie wizytacje naszej ekipy

In Akcje Literackie, Różne, różniste on 18 września, 2013 at 6:00 am

270238_128712137291312_60423940_nTak to się dzieje, drodzy czytelnicy, że podwładni wszechwładnego, wszechobecnego i wszechprzepaskudnego Paskuda dużo jeżdżą. No i znów trzeba zrobić przerwę na ogłoszenia. A które to biedne, niczego nie podejrzewające polskie miasto zaatakuje tym razem ekipa zwana Ekipą? Wychodzi, że Łódź. Obywatele tegoż mogą czuć się ostrzeżeni.

A poważniej (tak się da? Tu?)… W dniach 20-22 września odbywa się w Łodzi zacna impreza konwentowa, Kapitularz. Szczegóły i instrukcje dojazdowe znajdziecie TUTAJ. Chodzą słuchy, że część literkowej bandy rozpoznawała teren w roku zeszłym i była ukontentowana wysoką jakością tejże, więc w tym roku ludzie powiązani z bizarryzmem zjawiają się znowu, i to w (nieco) powiększonym składzie, żeby nawijać o horrorze na różne unikalne sposoby. Mowa tu o Kazimierzu Kyrczu, Dawidzie Kainie i Marku Grzywaczu.

h

Niedobrzy na Kapitularzu 2013

 Rozkład Jazdy

h

270238_128712137291312_60423940_n

h

A oto spis punktów programu, które przygotowują lub w których palce maczają wyżej wymienione persony (wszystkie w piątek, jakby co):

h

17:30, Sala 212 (Innsmouth)

Potwory, psychole i macki przed monopolowym

Prowadzący: Kazimierz Kyrcz jr. i Dawid Kain

Podczas prelekcji opowiemy o obrazie/obrazach Polski i jej mieszkańców w opowiadaniach grozy rodzimych twórców. Będzie strasznie, a nawet straszniej.

h

 18:30, Sala 212 (Innsmouth)

Przepis na Apokalipsę według „groźnych” autorów.

Prowadzący: Kazimierz Kyrcz jr. i Dawid Kain

Strach przez śmiercią i końcem świata towarzyszy nam od zawsze. Czy wyrobnicy pióra potrafią go odpowiednio wykorzystać? Próba odpowiedzi na to i wiele innych pytań, połączona z konkursem. Przewidziano atrakcyjne nagrody, bynajmniej nie fundowane przez bankrutujący NFZ.

h

19:30, Sala 212 (Innsmouth)

Panel literacki: inspiracje w pisaniu grozy

Prowadzący: Kazimierz Kyrcz jr., Dawid Kain, Stefan Darda, Michał Gacek

Kazimierz Kyrcz jr., Dawid Kain, Stefan Darda, Michał Gacek Jakie utwory – książki, filmy czy innego rodzaju utwory zrobiły największe wrażenie, co było inspiracją do tworzenia grozy?

h

20:00, Sala 226 (Salem)

Literacka Groza Kwitnącej Wiśni

Prowadzący: Marek Grzywacz

Większość fanów horroru zetknęła się z przerażającymi, długowłosymi zjawami z kinowych straszaków z Japonii albo z tamtejszymi komiksami pełnymi potworów z mitologii i dziwacznej grozy. Jednak literatura horrorowa z Kraju Kwitnącej Wiśni jest u nas mało znana. Niniejsza prelekcja pozwoli wam odkryć, co rodzi się w wyobraźniach japońskich pisarzy – oferując informacje o początkach literatury grozy w formie zbiorów ludowych opowieści, o nawiązaniach do dorobków zachodnich pisarzy takich jak Lovecraft, o potworach dominujących na kartach powieści z Nipponu i o nowoczesnym horrorze japońskim. Bez pominięcia lokalnych dziwactw, takich jak książka opublikowana na… papierze toaletowym!

h

21:00, Sala 226 (Salem)

Body Horror w literaturze

Prowadzący: Marek Grzywacz

To już jest w tobie – jeszcze tego nie wiesz, ale niepowstrzymana siła zawładnęła twoim ciałem i, kawałek po kawałku, przebuduje je i zdeformuje, aż w cierpieniu przeistoczysz się w coś, co nigdy nie powinno zaistnieć… Horror cielesny to jeden z najważniejszych współczesnych podgatunków filmowej grozy, ale towarzyszy także literaturze grozy od jej zarania. W niniejszej prezentacji zdefiniujemy literacki body horror, prześledzimy jego historię, wskazując jego korzenie i najważniejsze przejawy, a także zastanowimy się nad tym, czy jest to tylko estetyka, czy odrębny gatunek twórczości – opierając się na przykładach ze światowej literatury grozy.

h

Jak zwykle zachęcamy Was do pojawienia się, przywitania się, posłuchania, pogadania i ogólnej partycypacji. Uprasza się o niewnoszenie na salę broni białej lub/oraz obuchowej, zmutowane zwierzęta i inne bestie prosimy zostawiać przed drzwiami (nawet te niewielkich rozmiarów). I klasycznie: będzie się działo, do zobaczenia!!!

h
  1. i się znowu rozminęliśmy… kurczę, ta Łódź tak blisko, a tak daleko… 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: