polskie centrum bizarro

„Mundialek utopiony w farbie” by Dariusz Bednarczyk

In Opowiadania on 14 sierpnia, 2019 at 6:00 am

niedobreliterkitxtKlimaty futbolowe zazwyczaj są na topie, azaliż aczkolwiek czasami jest to top wyższy, czasami taki tam przeciętny topik, innym razem zaś zadziwiająco bottomowy top. Jednak sami przyznacie, że moda na futbol nigdy nie spada do poziomu zera. Niezależnie od poziomu gry zawodników, tudzież zagrań trenerów.

Dariusz Bednarczyk zapewne by się zgodził z powyższą, niekoniecznie odkrywczą tezą. Skąd to wiemy? Hmm… nazwijmy to przeczuciem, drgnięciem jelit czy SMSem z Wiejskiej. Zapewne zerknięcie do jego nowego szort-szorta o (w)dzięcznym, a nawet dźwięcznym tytule Mundialek utopiony w farbie nie przeszkodziło w procesie rzeczonej dedukcji.

Nie wydłużajmy już zatem tego wstępniaka, po prostu odeślijmy Was do lektury Mundialka – miłej lektury!

h

Mundialek utopiony w farbie

h

Czterdzieści tysięcy rannych w walkach. Dzień przed spotkaniem grupowym Samogłoski brutalnie zaatakowały Spółgłoski. W odwecie małe Spółgłoski Bezdźwięczne urządziły prawdziwe polowanie ze średnikami i dwukropkami.

Na spotkanie przybyło sto pięćdziesiąt tysięcy Samogłosek i tylko trzydzieści tysięcy Spółgłosek. Pierwsze, znacznie donośniejsze, charakteryzujące się pełniejszym brzmieniem nieustannie prowokowały mniej liczne Spółgłoski. „Jesteśmy ośrodkiem Sylaby i dumne z tego”. Rzucały wyrwanymi kropeczkami w Spółgłoski oraz wykrzykniki. Demolowały wersy, wyrywały pauzy, zanieczyszczały rubryki, ostentacyjnie znieważały przedstawicieli alfabetów niełacińskich.

Na pomoc osaczonym Spółgłoskom Bezdźwięcznym solidarnie przybyło tysiące zmotywowanych Spółgłosek z rozdziałów marginalnych. Ich przybycie wprowadziło radykalną zmianę w sytuacji, trzydzieści przebitych kreseczką Samogłosek na własnych brzuszkach odczuło motyw dynamiczny. Zdezorientowane inwazją wykrzykniki dopiero po chwili rzuciły do akcji wzmocnione oddziały specjalne.

Na następnej stronie przed kolejnym spotkaniem fazy pucharowej, w okolicach Ronda, Samogłoski ponownie napadły na Spółgłoski. Tym razem jednak wykrzykniki nie dały się zaskoczyć. Przygotowane ronty urządziły sprawcom ataku małe dyktando.

Tymczasem zdemolowane Samogłoski zgodnie twierdzą, iż uległy perfidnej prowokacji.

‒ Tańczyliśmy, lecz nie było żadnej zadymy ‒ przekazuje nam korpulentne, wystrzyżone małe „o”. Nagle ktoś podał, że Spółgłoski wepchnęły pauzę małemu „o” z kreską. Nasi wpadli w szał. Parę znaków wskoczyło gdzieś między Sylaby, ktoś wyciągnął jakieś tytuły, nastąpił rozwój akcji, no i Rym urwany…

‒ Skandal, szopka stylistyczna! Wykrzykniki lały każdego kto tylko wyglądał na Samogłoskę! Dostały nawet Sylaby! ‒ poinformował nas pewien wciąż jeszcze roztrzęsiony jednosylabowiec.

‒ Najpierw nas skserowali, a potem dokładnie sprawdzili. Czułem się jak na dyktandzie! Paru znajomych straciło bilety, choć nie brali udziału w żadnej awanturce. Za nasze głoski mieli Mundialik za friko! ‒ kontynuował.

‒ Jasne, że wiele znaków przyjechało jedynie dla rozróby. Złożyli się na drukarnię, napompowali tanią farbą albo uwalili w jakimś sitodruku i od razu zaczęli obrzucać czym popadnie miejscowe Spółgłoski ‒ przed jedną z drukarni przyznaje reporterowi dobrze wyrośnięty igrek.

Wokół rozciąga się pobitewny obraz. Wszędzie walają puste puszki i wyciśnięte tubki po tuszu. Wieczorem Samogłoski wygrały 3 : 1. W całym Arkuszu odbywa się Sprawdzian.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: