polskie centrum bizarro

„Rysunki Uchwytne” Jana Uchwata

In Grafika on 30 grudnia, 2019 at 6:00 am

Niedobre Literki – wbrew pozorom – nie samymi literkami stoją; o nie! Bizarro fiction nazywane jest bądź co bądź neosurrealizmem, a surrealizm nieodmiennie kojarzy się ze sztuką. Chętnie przyjmujemy więc również twórców, którym odbiła palma inna niż literacka urodzonych pod gwiazdą inną niż literacka. Z przebiegłością (a jakże!), gdyż liczymy po cichu, że wizualne odpały zainspirują nas to do snucia kolejnych dziwnych opowieści.

Dziś mamy przyjemność zaprezentować Wam „Rysunki Uchwytne” Jana Uchwata. Artysta przedstawił się grzecznie w krótkim tekście, nie pozostaje nam więc nic innego, jak zaprosić Was za próg jego osobliwego świata. Gwarantujemy, że nie będziecie chcieli wrócić do rzeczywistości (zresztą, tak na dobrą sprawę, po co wracać, hm?). Na pewno nie jest w niej tak ciekawie jak poniżej…

 

pinecone image

Rysuję, odkąd pamiętam. Po raz pierwszy usłyszałem, że jestem artystą od nauczyciela w czwartej klasie podstawówki, kiedy odpalałem ładunki zrobione z siarki pozyskanej z zapałek.

2018_07_ogien_wyobraznia_dzielo

Parę lat temu uświadomiłem sobie, że tworzenie jest moim życiowym celem. Wiedząc, że rysunek zawsze będzie odzwierciedleniem tego, co mamy w wnętrzu, postanowiłem świadomie eksperymentować z tym, co znajduje się w mojej głowie, w zależności od tego, jakie rezultaty chciałbym uzyskać.

2018_03_ilu_zwyo

Lubię czasem wyjść poza schemat, a dokładniej stworzyć nowy schemat – coś, czego jeszcze nie było (co oczywiście jest możliwe, jeśli wziąć pod uwagę szczegóły). Świętym graalem mojej twórczości jest to, żeby te szczegóły, których jeszcze nie było, były jak najwyrazistsze.

2018_11_10_kon_glowa

Stworzyłem do tej pory kilkanaście grafik dla organizacji non-profit, grafiki wektorowe, loga, plakaty. Zrealizowałem kilkanaście zleceń komercyjnych: projekty graficzne nadruków na koszuli dla marki odzieżowej „Mouse in a house”, projekty tatuaży, banery, portrety, udało mi się też sprzedać kilka obrazów.

pinecone image

Moim największym artystyczno-komercyjnym projektem było zlecenie na obraz ścienny przedstawiający Bitwę o Anglię oraz White Cliffs of Dover. Obraz znajduje się w budynku starego klasztoru, obecnie hotelu „The Highland Club” w miejscowości Fort Augustus nad jeziorem Loch Ness w Szkocji.

pinecone image

Od paru miesięcy utrzymuję się w 65% ze sztuki. Dążę do tego, żeby było to 100%, bo tylko w ten sposób można na to przeznaczyć jak najwięcej czasu i stworzyć jak najwięcej jak najlepszej jakości rzeczy. Poza tym uczy to pokory i pozwala nie utracić kontaktu z rzeczywistością.

2019_05 upiorfb

Lubię zarówno warsztat i rzemiosło, jak i odpływanie w abstrakt i dotykanie nieskończoności. Na pierwszy rzut oka może Wam się wydać, że moją twórczością rządzi chaos. Ale im dłużej będziecie oglądać moje prace, tym łatwiej dostrzeżecie pewną metodę.

2018_05_09 zw rys stwórdlugopisowy

Wierzę, że kiedyś będzie możliwe opisanie każdego artysty za pomocą różnych reguł matematycznych. Dążę do tego, żeby reguły opisujące moją twórczość były jak najbardziej zaawansowane i jak najbardziej złożone.

2019_03_usta

Więcej „Uchwytnych Rysunków” znajdziecie na portalach:

Facebook: https://www.facebook.com/uchwytne/

Instagram: @Rysunki_uchwytne

 

2018_12_kościółekuchwfb

 

h

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: