polskie centrum bizarro

Kazimierz Kyrcz Jr – „Podwójna Pętla” – Recenzja by Karol Mitka

In Recenzje książek i publikacji BIZARRO on 27 kwietnia, 2022 at 6:00 am

Kazka Kyrcza Juniora raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Krakowski policjant, autor wielu powieści i opowiadań, tym razem postanowił uraczyć szanowne grono czytelników komedią kryminalną. Nakładem wydawnictwa Oficynka ukazała się powieść pod tytułem „Podwójna pętla”, którą miałem przyjemność zrecenzować. Zapraszam w imieniu swoim oraz portalu Niedobre Literki.

Podwójna Pętla – Recenzja

Z twórczością Kazka Kyrcza przyszło mi obcować nie po raz pierwszy, więc kiedy w moje szponiaste łapska wpadło wznowienie jego debiutanckiej powieści pod tytułem „Podwójna pętla” z grubsza wiedziałem, czego się mogę spodziewać. Albo tylko wydawało mi się, że wiedziałem, bo poprzednie dzieła krakowskiego autora, jakie czytałem, bliższe były gatunkowi bizarro, niż kryminałowi, ale jak to mówią, spróbować trzeba wszystkiego. No więc zabrałem się za lekturę.

Zacznijmy od przedstawienia głównego bohatera, bo to w jego głowie będziemy siedzieć i to jego oczami będziemy oglądać wykreowany przez Kazka świat. Gość nazywa się Bednarski, ale nie ten serialowy, od kłopotów, choć kłopoty będą się go czepiać i to nie małe, a na imię ma Mateusz. Jest krakowskim policjantem, a jakże by inaczej.

Bednarski to człowiek, który ma, krótko mówiąc, przesrane życie. A przynajmniej on sam tak to widzi. Jego szef o jakże wymownej ksywie „Wampir” dręczy go i poddaje solidnemu mobbingowi, była żona zatruwa życie swoimi błahymi problemikami, a znajomi, cóż, do najnormalniejszych też nie należą.

Kiedy w pewnym momencie zaczyna mu się nieco układać – poznaje dziewczynę, dostaje rolę w popularnym serialu telewizyjnym, nagle wokół niego zaczynają ginąć ludzie. Początkowo Bednarski nie zwraca na to szczególnej uwagi. Dopiero, gdy orientuje się, że wszystkie zmarłe osoby były z nim w jakiś sposób związane, stara się na własną rękę odkryć kto stoi za tymi wszystkimi zgonami.

Na okładce książki widnieje napis: „Najlepsza komedia kryminalna dla facetów”. W dużej mierze się zgodzę. Tyle, że jest to komedia czarna. Czytelnik nie znajdzie tutaj głupkowatego humoru rodem z powieści i nowelek bizarro. O nie. Jeśli chodzi o atmosferę powieści, to jest ona bardzo depresyjna. Kazek zabiera nas w szaloną podróż w najmroczniejsze zakamarki Krakowa, jednocześnie pozwalając się zagłębić w tak samo mrocznym umyśle głównego bohatera. To właśnie przemyślenia Bednarskiego, jego spojrzenie na świat, problemy i swoje życie wywołują śmiech. Tyle, że jest to śmiech przez łzy.

Książkę z początku czytało się trochę ciężko. Może dlatego, że jest napisana w pierwszej osobie i w czasie teraźniejszym. Jak raport. Nie jestem nawykły do takiego stylu i nie każdemu musi on odpowiadać, niemniej szybko się przestawiłem. Oczywiście taki zabieg nie może być przypadkowy. Wszak siedzimy w głowie gliniarza, nie średniowiecznego barda. A gliniarz nie opowiada o akcji niczym Tolkien, tylko na bieżąco raportuje. Krótko i na temat.

Z początku nie wiedziałem też o co w tym wszystkim chodzi. To znaczy gdzieś przez jedną trzecią książki wydarzenia, które po sobie następowały sprawiały wrażenie chaotycznych. Przeskakiwaliśmy z jednej lokacji do drugiej, tu Bednarski spotkał się z tym, tu z tamtym… Dopiero później wszystko pięknie ułożyło się w jedną całość i okazało się, że jednak było po coś. Każda powieszona na ścianie strzelba wystrzeliła. Podwójna pętla zaczęła zaciskać się wokół szyi bohatera coraz mocniej. Aż do wybuchowego finału.

Podsumowując już tę krótką recenzję, „Podwójna pętla” to książka ciekawa, łącząca w sobie kilka gatunków. Mamy tu nieco horroru, thrillera, komedii… Miks naprawdę prima sort. Wyszło to fajnie. Oby więcej takich powieści na naszym rodzimym ryneczku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: