polskie centrum bizarro

Źli Ludzie – Ekipa Projektu

Tutaj znajdzie się garść informacji o osobach animujących polskie Bizarro.

— 

OBIEKT: Dawid Kain 

Lokalizacja: Kraków

Styl bizarro: literatura wywrotowa

Publikacje: liczne i śmieszne, ostatnio np. powieści „Gęba w niebie” (2010 r.) i „Za pięć rewolta” (2011 r.) oraz napisany z Kazkiem Kyrczem zbiór opowiadań „Chory, chorszy, trup” (2011 r.)

Opis: „duży a głupi” – jak powiedział o nim kiedyś William Shakespeare

Wpływy: Beckett, Borges, Burroughs, Cronenberg, Cobain, Danielewski, Dick, Ellis, grzybki halunki, Hall, kaszka smakija, Keret, Koja, napój mountain dew, Reznor, South Park, Vonnegut, widok jeży, radośnie toczących się po zboczach o zachodzie słońca, Wojaczek, worki na ofiary.

Obecnie REDAKTOR W REZERWIE.

— 

OBIEKT: Kazimierz Kyrcz Jr.

Lokalizacja: Kraków city, blisko Wisły.

Informacje dodatkowe: Pracuje w mocno zhierarchizowanej firmie, więc naturalną koleją rzeczy nienawidzi wszelkich szufladek, łatek i donosicielstwa. Opublikował kilka książek wspólnie z Dawidem Kainem, Łukaszem Radeckim i Robertem Cichowlasem. Na podstawie opowiadania „Głowa do kochania”, którego jest współautorem, Amerykanin Van Kassabian nakręcił obcojęzyczny film „Head to Love”.
Prywatnie mąż i ojciec (dwukrotnie – w sensie ojciec, nie mąż). Nigdy nie był na wojnie, z czego jest bardzo zadowolony. Strzela dobrze, ale tylko na strzelnicy. Jak dotąd nie zabił żadnego człowieka, liczy na to, że tak już zostanie. Zapewne jest w Polsce kilka osób, które również mają taką nadzieję.

Plany literackie: Kolejne publikacje nastąpią. Regał o wzmocnionej, tytanowej konstrukcji został już zamówiony jakiś czas temu (plany Poczty Polskiej póki co nieznane)

Coś jeszcze: Orędownik twórczości Kathe Koji, niepoprawny fan The Cure.

OBIEKT: Marek Grzywacz

— 

Lokalizacja (przewidywana): Polska, okolice Warszawy

Jednostki chorobowe: schizoidalna tendencja do kreacji urojonych rzeczywistości, uzależnienie od Internetu, chroniczna skłonność do udostępniania jak największej ilości własnych wytworów.

Styl przekazu klasy „bizarro”: niedookreślony, przewidywalna słabość do środków z rodzaju „krew, flaki i mnóstwo perwersji”.

Przejawy działalności: odnotowano wzmożoną falę publikacji publicystycznych w czasopismach Nowa Fantastyka, Torii oraz Grabarz Polski, prowadzi dziennik w celu katalogowania zbliżonych przypadków pochodzących ze środowiska cybernetycznego, dostępne liczne przykłady przekazów fikcyjnych w różnych lokacjach internetowych.

Obsesje: Lovecraft, Dick, Barker, Kōji Suzuki, Junji Ito, kino wysokich i niskich lotów, retro science-fiction, ero-guro, splatterpunk, horror cielesny, fetysze, zaburzenia psychiczne, strony rzeczywistości poza percepcja ludzką, metamorfozy, ułudny charakter istnienia, dziwny humor.

Zalecenia: postępować z ostrożnością – w środowisku naturalnym raczej bierny, skryty i niegroźny; w przypadku uzyskania przez obiekt dostępu do klawiatury zaobserwowano podejrzanie wzmożoną aktywność.

Obecnie REDAKTOR W REZERWIE.

— 

OBIEKT: Darek Barczewski

— 

Lokalizacja: Zgierz nad Łodzią

Styl bizarro: niewykluty (i dobrze dla tak zwanej „reszty świata”)

Cechy szczególne: cliffhanger – zawieszony niczym pająk pomiędzy twórcą a odbiorcą, specjalizuje się w recenzowaniu, krytkowaniu i ogólnie rzecz biorąc robieniu szumu oraz udawaniu, że jest potrzebny. Z niewiadomych względów jakoś mu się to udaje. Ongiś stały współpracownik Gildii Literatury (tysiąc recek na koncie, is it possible?) oraz przelotny nabytek Qfantu (kilka artykułów). Parę opublikowanych opowiadań autora z niego nie uczyniło, jako i nie powinno.

Podejście do literatury: konsument ostateczny – zadrukowany papier, obok protein, tłuszczów i węglowodanów stanowi niezbywalny składnik jego diety. Coś tam pisze od czasu do czasu, ze skutkiem marnym (do dziś nie odnaleziono pechowca, który przeczytał trzy jego opowiadania pod rząd). Coś tam fotografuje, ze skutkiem jeszcze marniejszym. Ścigany przez policję z uwagi na paragraf o „pisaniu dla pisania”.

Obecnie REDAKTOR W REZERWIE.

h
h

ryba

OBIEKT: Karol Mitka

Lokalizacja: Olkusz

Styl bizarro: Zaawansowana ekskrementoza. Miłośnik plugawości wszelakich. Nie szanuje żadnego tabu, potrafi sobie robić jaja dosłownie ze wszystkiego.

Cechy szczególne: Rzucająca się w oczy zakazana ryża morda. Z wyglądu przypomina zaniedbanego lumpa, więc łatwo go pomylić z bezdomnymi menelami podmostowymi. Miłośnik filmów TROMY, serialu South Park i opowiadań Roberta E. Howarda.

 

trolololoOBIEKT: Zeter Zelke

Lokalizacja: Łódź (bądź też jedna z jej alter-wersji)

Myśl przewodnia: Za „pisanie dla pisania” powinien istnieć paragraf w kodeksie karnym

(nie)Ciekawostki: W sieci występuje jako ten Zeter lub ta Zeter. Sam(a) Zeter nie wie, kogo za to winić. Jak zwykle w takich sytuacjach, odpowiedzialność za zło całe ponoszą meble i ściana.

Manifestacje natchnienia: opowiadania publikowane m.in. w: „Qfancie”, a także antologiach: „Bizarro Bazar” (2013), „Bizarro dla zaawansowanych” (2015), „Infections” (2015), “City 3” (2016), „City 4” (2018) i „Licho nie śpi” (2018). No i oczywiście tutaj oraz do szuflady. Przynajmniej jak na razie…

Sposób przywoływania: zbierz stos ksiąg fantastycznych, od horroru poprzez s-f na fantasy kończąc. Skrzynia starych (i nowszych) dobrych gierek (zwłaszcza eRPeGów). Siedem garści poziomek, jeden do dwóch kotów wolnomruczacych, mrówki w ilości dowolnej, kilogram orzechów laskowych, wywar z rumianku i trochę szpinaku z czosnkiem. Wszystko wrzucić do kotła i zamieszać raz w lewo, pięć razy w prawo, odśpiewując „W grocie króla gór” Grieg’a. Podobno po dodaniu pewnego czeskiego wafelka, Zeter przybywa z darami ze Wszystkich Piekieł (jeśli czekoladowy) bądź Wielkich Niebios (jeśli mleczny). A co to w ogóle znaczy? Świat się dowie, o ile obiekt wreszcie skończy kiedyś swoje Opus Magnum.

Jak odesłać w niebyt: trzeba najpierw… [starożytny zapis się w tym miejscu urywa, ale niedawno odnaleziono jeszcze kilka jego stron z różnymi wariantami słów demon i dziewica, nadal nie wiadomo co z tym fantem zrobić]

 

Jużnieżyjesz — kopia

OBIEKT: Kornel Mikołajczyk— 

Lokalizacja: Łódź (z widokiem na odbijające palmy)

Styl bizarro: zwierzątka, Weltschmerz i mellickizm wtórny

Inspiracje: życie, sny, natrętne myśli, przejęzyczenia, ogólna schizofrenia, Lewis Carroll, Philip K. Dick, Brandon Sanderson, CM3, Murakami (Haruki, czasem Ryu), Bursa, Stachura, Jasieński, Gałczyński, zielona herbata, animacje, dżapańszczyzna, David Cronenberg, horror-komedie, stare przygodówki, post-rock, post-punk, shoegaze, dream pop, power metal, atmospheric black metal, cisza

Występowanie: obszary zalesione – w gałęziach drzew; obszary miejskie – antykwariaty; Service Desk – przy biurku, łapiąc się za głowę; gniazdo – paskudnie niebieska kanapa; okresowo Głowno; cyberprzestrzeń – BLOG

Noms de plume: Cornell R. Nichols, Mikołaj Rafał Dereń, Karton Milik VIII, KM, ꓘOЯИЭ⅃

h
h

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: